Türkçe English

Tasarımcıların Yanında Olmaktan Asla Vazgeçme!

Alman mimar ve teorisyen Gottfried Semper, 1851 yılında yayınladığı “The Four Elements of Architecture” adlı çalışmasında yapıların 4 ana bölümden oluştuğunu belirtir: hearth (ocak olarak çevrilse de günümüzde yapıda ihtiyaç duyulan ısıtma, soğutma, tesisat, elektrik vb tüm servis ihtiyaçlarını temsil eder), mound - earthwork (yapıyı zeminden yükselterek temiz bir seviyeye ulaştıran ve taşıyan bölümdür), enclosing membrane (yapıyı sarıp sarmalayan dış etmenlere karşı koruyan kaplaması olarak yorumlanır), roof (çatı ve ahşap işlerin temsil eder).

Yapının stili, mimari üslubu, tarzı bu 4 bölümün işlevsel ihtiyaçların çözümüne yönelik şekillenmesi ile oluşur. Yani oluşan her bir şekil bir işlevsel ihtiyacın sonucu olarak ortaya çıkar. Özellikle “hearth” – servisler, günümüzde birçok mimar tarafından mimari tasarımdan ayrı tutularak mekanik projede çözülmesi gereken bir unsur olarak görülür. Oysa servis ihtiyaçları da mimar tarafından teknik olarak düşünülmesi ve çözülmesi gereken binaya ait en temel unsurlardan biridir. Araştırmacılar hem geçmişte hem de günümüzde bu anlayışa önem veren ve tasarımcısı tarafından fiziki olarak servis ihtiyaçlarına mimari çözümler geliştirilmiş birçok örneğe rastlamaktadır. Türkiye Müteahhitler Birliği projesi de bu yaklaşımın en güzel örneklerinden biridir.

Avcı Mimarlık tarafından tasarlanan Ankara’daki Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) binası, “üstün entegre tasarım anlayışı” ve “mimarlık ve inşaat sektörlerinde eşik yükselten yaklaşımı” nedeniyle, İngiltere’nin prestijli mimarlık ödüllerinden “Building Awards 2014’te “Yılın En İyi Uluslararası Projesi” ödülüne layık görülmüştür. Entegre tasarım anlayışının bir parçası olarak projede “pasif ısıtma ve soğutma” teknikleri uygulanmıştır. Ankara'nın tipik iklim özelliği olan gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı kullanılarak ısıtma ve soğutmadaki enerji sarfiyatını minimize etmek üzere, bodrum katlardaki otoparkların altına bir betonarme labirent tasarlanmıştır. Bu labirent yaz aylarında gece ısısını depolayarak gündüz havasını pasif olarak soğutmaya yardımcı olan bir batarya işlevi görmektedir. Kışın ise toprak altının öz ısısını kullanıp gündüz havasını pasif olarak şartlandırmaktadır. Türkiye'de ilk kez kullanılan Chilled Beam'ler ise, ortam koşullarına göre konforun sağlanması için gerektiğinde kontrol edilerek son ısıtma/soğutmada yardımcı olur.

TRIMline Interiors bu ısıtma ve soğutma tekniklerini destekler şekilde modüler bölme duvar sistemlerini projeye özel menfez tasarımlı olarak üretmiş ve montajını yapmıştır. “Tasarımcıların yanında olmaktan asla vazgeçme!” felsefesinden yola çıkarak, TRIMline Interiors, sadece yapı malzemeleri, modüler bölme duvar sistemleri üreten ve tedarik eden bir firma değil aynı zamanda mimarları tasarım yaklaşımları ile anlayabilen ve onların bu yaklaşımlarını fiziki ve teknik olarak gerçeğe dönüştürebilmelerine sonuna kadar destek olan bir firmadır.

Proje                   : Türkiye Müteahhitler Birliği, Ankara, Türkiye.
Ürünler                : TRIMline Snap FL Bölme Duvar Sistemleri, Hareketli Bölme Duvar Sistemleri, Özel Ahşap İmalatları, T.H.E DOOR Ayarlı Kapılar